Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chov

Krmení australských a evropských pěnkav.

Nádherné pěnkavy jak tomuto ptactvu ve smíšeném chovu říkáme s přáteli, patří mezi zrnožravé ptactvo. Ale v době odchovu mladých potřebuje většina z nich potravu živočišnou, bez které nedosáhne zdárného odchovu. Ve volné přírodě si každý volně žijící živočich a tím i ptáci najdou v určitou dobu vše potřebné k jejich výživě a tím i stimulují jejich životní cyklus. My abychom udržely jejich životní funkce musíme jim v potravě dodat základní látky jako jsou:“ tuky, bílkoviny ,cukry“ a látky podmiňující kam patří: „vitamíny ,minerální látky a stopové prvky. Jedna látka doplňuje druhou a málokdy působí samostatně. Je proto důležité aby se k přírodním nebo syntetickým vitamínům a minerálům doplnilo i vhodné základní krmivo. Ptáci mají intenzivnější metabolismus než je tomu u savců. Létání vyžaduje více energie, oproti běhání a lezení. Čím menší pták, tím víc je relativně vidět jeho nutriční požadavky. 
Proto mohou žít jen krátkou dobu bez krmiva. Vycházet musíme z toho kde a v čem ptactvo chováme. Jinak budeme krmit ptactvo v kleci a jinak ve voliéře. Též ale záleží na teplotě ve které ptáčky chováme a době chovu případně odchovu. Dříve jsme si kupovali jednotlivá semena ve zverimexu nebo v zahradnických potřebách. A byl výběr tak ze 4 druhů zrnin.A jezdili jsme si pro to lepší krmení do NDR. Dnes je tomu ale jinak. Pokud navštívíte nějakou burzu, je tam plný sortiment krmiv, nebo si ho můžete jednoduše objednat přes internet. Musíme ale počítat s tím, že množství krmiva, na jednoho ptáka je asi kolem 5 až 6 g na den pro ptáčky velikosti vrabce. Pokud si koupíme, některou ze směsí podívejte se na její složení. A podle toho co chováte si vyberte tu pravou. Většina směsí pro australské pěnkavy obsahuje Složení: lesknice,  proso žluté a bílé, japonské proso, niger, perilla hnědá, mohár žlutý, mohár červený a také různá semena travin. Pro evropské pěnkavy bývá toto složení: lesknice, niger, řepka jarní, len, luční divoká semena, konopí, perilla, mák, salátové semeno bílé .

 

Náš chov ptactva je ve voliérách kde je různorodá společnost , proto jsme si tyto směsi musely trochu upravit.

.

Do společných voliér kde máme různé druhy australských pěnkav si připravím tuto směs: 50%Australian Finches od Deli-Nature č 84 ,25%Australian Finch Premium od Vite-Molen. Tuto směs krmení podávám denně a k tomu obden přídáme 25%Tropical finches Prestige od Versele-Laga.Je to asi tak pro 50 párů 800g na den.Toto zkrmuji v době od září do února. Koncen února podávám Tropical denně.Tam kde jsou ve voliérách čížci nebo stehlíci podávám speciální směs určenou pro čížky případně stehlíky. Postupem doby jsem pořídil i několik pěnkavovitých a tak jsem musel doplnit sortiment krmiva ve společných voliérách ještě o další komponenty. Koupil jsem směs pro stehlíky Deli-Nature č 93 a mix pro ohnivé čížky“ Blatnervhodné i pro magelánské a lesní čížky,

Obsahuje to : Semeno modřínu ,čekanky, bílá Perilla, salátová semena, sezamová semena, semena pupalky dvouleté, divoká semena, travní semena .

Mix pro Stehlíky oboje od firmy Blatner

Pro hýly dávám speciální směs je to směs semen speciálně vyvinutá pro krmení hýlů.